Każdego roku do Wrocławia przyjeżdżają gitarzyści z całej Polski, żeby uczestniczyć na wrocławskim Rynku w rekordzie Guinnessa. W 2013 roku we Wrocławiu w uroczystości brało udział 5734 gitarzystów. W 2012 roku został ustanowiony w tej dziedzinie rekord Guinnessa. Ten sam utwór grało wówczas 7274 osób. Wcześniejszy rekord zdobyli Polacy 1 maja 2009 roku. W imprezie uczestniczyło wtedy 6346 gitarzystów. Zagrali oni „Hey Joe”, który był wielkim przebojem Hendrixa. Nowy rekord został ogłoszony 1 maja 2014 roku. W imprezie mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych wzięło udział 7344 gitarzystów, co przyczyniło się do ustanowienia nowego Rekordu Guinnessa.
Wielką Gitarową Orkiestrę powołał do życia gitarzysta Leszek Cichoński, który był organizatorem uroczystości, poświęconej najwybitniejszemu i najbardziej wpływowemu gitarzyście rockowemu w całej historii świata, jakim był James Hendrix. Impreza odbyła się w ramach Festiwalu „Thanks Jimi”. Nie musieli w niej brać udział zwodowi gitarzyści, wystarczyło, żeby osoby posiadające gitarę potrafiła na tym instrumencie grać. Wydarzenie z dnia 1 maja 2014 roku poprzedzone zostało warsztatami w dziewięciu polskich miastach, które były częścią programu edukacyjnego o nazwie „Ogólnopolski Desant Gitarowy”. Warsztaty rozpoczęły się 3 kwietnia 2014 roku, a zakończyło 27 kwietnia tego samego roku. Zorganizowane zostały w celu przeszkolenia osób, posiadających gitary przed największą próbą w ustaleniu rekordu Guinnessa. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość ćwiczyć akordy pod nadzorem Leszka Cichońskiego, który jest mistrzem gitary i autorem wielu podręczników.
Drużyna gimnastyczek z East Sussex pobiła dwa rekordy w liczbie osób, które zmieszczą się w klasycznym Mini oraz jego nowej generacji.
Próbę pobicia pierwszego rekordu zorganizowano w parku Potters Fields w Londynie. W modelu Mini z 2012 roku zmieściło się 28 gimnastyczek. Cztery z nich musiały "zająć miejsce" w bagażniku.
Świdniczanie mają nowy pomysł na rekord. Tym razem jest to gigantyczna torebka wykonana z kamienia, zaprojektowana przez artystkę - Ewę Solimę. Aż 18 ton wagi ma to dzieło - zostanie więc zgłoszone jeszcze w tym roku do Księgi Rekordów Guinnessa.
czytaj więcejAż 24 godziny będzie trwać mecz Największą gwiazdą okazał się Rafał Dudkiewicz. piłki nożnej, który rozpocznie się dzisiaj na nowo wybudowanym Orliku przy Szkole Podstawowej numer 6. Księstwo Świdnicko – Jaworskie spróbuje ustanowić nowy rekord rekord. Udział w rozgrywkach wezmą dzieci, samorządowcy i zawodnicy sportowi. Już dzisiaj o godzinie 16.00 z okazji Dnia Dziecka zostanie otwarty Orlik przy Szkole Podstawowej numer 6 na ulicy Wodnej. To już drugi tego typu obiekt w naszym mieście, na którym znajdzie się boisko do piłki nożnej oraz koszykówki i siatkówki. Otwarcie zbiegnie się z Festynem Rodzinnym. Z tej okazji zostanie rozegrany dwudziestoczterogodzinny mecz, w którym udział wziąć będą mogli wszyscy zainteresowani. Księstwo Świdnicko- Jaworskie spróbuje ustanowić nowy rekord, jednak głównym celem przedsięwzięcia będzie zbieranie datków dla Bartosza Doparta, byłego zawodnika Polonii Świdnica, który z powodu groźnego wypadku potrzebuje kosztownej rehabilitacji. Z okazji święta naszych pociech przewidziane są również inne atrakcje.
czytaj więcejCo roku od 10 lat 1-go maja na Rynku we Wrocławiu spotykają się fani muzyki gitarowej i wspólnie grają utwór „Hey Joe” oraz inne wielkie kawałki celem pobicia Rekordu Guinnessa.
W tym roku liczba wykonawców utworu przeszła nawet oczekiwania organizatorów oraz gości honorowych. Na Rynku zgromadziło się 7273 gitarzystów, którzy wspólnymi siłami ustanowili nowy rekord!
Poprzedni rekord ustanowiony został również podczas Festiwalu „Hey Joe” we Wrocławiu w roku 2009, a liczba gitarzystów sięgnęła wtedy 6347 osób.
Jest wysoka na blisko 3 metry. Waży ponad 14 ton. To najprawdopodobniej najcięższa bombka nas świecie. Została już głoszona do Księgi rekordów Guinnessa. Taką nietypową bombkę choinkową ustawiono w środę, 14 grudnia na świdnickim Rynku. Wyjątkową ozdobę zaprojektowała artystka Ewa Solima, a ufundowała firma „Piramida”. – Chciałam pokazać, że do tej pory kojarzący się z szarością granit może wyglądać zupełnie inaczej. Może być wielobarwny, kolorowy, połączony z metaloplastyką. Nasza bombka zawiera życzenia w kilku językach, ale też kamienie półszlachetne z różnych stron świata. Wykończona została elementami z metalu. Różnorodność składników dodaje jej kunsztu – mówi Ewa Solima, artystka, która zaprojektowała bombkę. Gigantyczna ozdoba przez trzy miesiące powstawała w firmie „Piramida” w Kostrzy, pod Strzegomiem. – To dobra okazja, do promocji kamienia, ale też nietypowy i ciekawy prezent dla mieszkańców.