Dużym sukcesem biegaczy Stowarzyszenia Rekreacyjno - Sportowego Dęby Wałbrzych, zakończył się V 12 - godzinnym Podziemny Bieg Sztafetowy w Kopalni Soli Bochnia. Dzielni wałbrzyszanie, rywalizując w nietypowej, wręcz bajecznej scenerii, ukończyli bieg na drugim miejscu, co stanowi powtórzenie ubiegłorocznego osiągnięcia w tych zawodach.
O skali sukcesu Dębów świadczy chociażby fakt, iż w zawodach uczestniczyło aż 55 zespołów z całej Polski, co jest rekordem frekwencji bocheńskiego biegu. A jeżeli dodamy, że wysoką, dziesiątą lokatę zajęła druga sztafeta Dębów, która po raz pierwszy zmagała się w takich warunkach, tym bardziej liczące sobie niewiele ponad rok stowarzyszenie zasługuje na wielkie uznanie. Serdecznie Dębom gratulujemy!
Zwyciężył zespół Meble Kler z Dobrodzienia, przebiegając dystans 83 okrążeń, tj. 202,944 km. Za nim bieg ukończyły Dęby 1 w składzie: Mirosław Kaczuga, Edward Baczewski, Krzysztof Bartkiewicz, Jerzy Kulczyk, z wynikiem 200,477, tracąc do triumfatorów 2.467 m, tj. jedno okrążenie. Trzecia była sztafeta MOK Mszana Dolna – 196,650, a dziesiąte miejsce zajęły Dęby 2 w składzie: Bogdan Tajduś, Janusz Kaczuga, Jacek Kowalczyk, Grzegorz Pogorzelski, z rezultatem 170,366. Godnym szczególnego podkreślenia jest fakt, iż Pogorzelski przebiegł 32 okrążenia, 77 440 m, co jest rekordem trasy jeśli chodzi o dystans pokonany przez jednego zawodnika.
Pierwsze trzy zespoły od początku nadawały ton walce. Dopiero w końcówce Meble odskoczyły od wałbrzyszan, których ambitnym zamierzeniem jest, aby w przyszłorocznych zawodach stanąć na najwyższym stopniu podium.
Trasa biegu prowadziła zabytkowymi wyrobiskami kopalni soli. Impreza znalazła się w Księdze Rekordów Guinnesa w kategorii biegów długodystansowych przeprowadzonych najgłębiej pod ziemią (212 m). Podziemna rywalizacja w solnym grodzie, była częścią obchodów Bocheńskiego Dnia Króla Kazimierza.
Wyjazd dwóch sztafet SRS Dęby Wałbrzych, doszedł do skutku dzięki hojności, życzliwości i zaangażowaniu ich stałych mecenasów, firm: PowerBar, PAKT Sp. z o.o., PRI-MEZ i Henryka Ziomka. Sponsorzy mają znaczny udział w sukcesie Dębów.
Andrzej Basiński / 30minut
Drużyna gimnastyczek z East Sussex pobiła dwa rekordy w liczbie osób, które zmieszczą się w klasycznym Mini oraz jego nowej generacji.
Próbę pobicia pierwszego rekordu zorganizowano w parku Potters Fields w Londynie. W modelu Mini z 2012 roku zmieściło się 28 gimnastyczek. Cztery z nich musiały "zająć miejsce" w bagażniku.
Świdniczanie mają nowy pomysł na rekord. Tym razem jest to gigantyczna torebka wykonana z kamienia, zaprojektowana przez artystkę - Ewę Solimę. Aż 18 ton wagi ma to dzieło - zostanie więc zgłoszone jeszcze w tym roku do Księgi Rekordów Guinnessa.
czytaj więcejAż 24 godziny będzie trwać mecz Największą gwiazdą okazał się Rafał Dudkiewicz. piłki nożnej, który rozpocznie się dzisiaj na nowo wybudowanym Orliku przy Szkole Podstawowej numer 6. Księstwo Świdnicko – Jaworskie spróbuje ustanowić nowy rekord rekord. Udział w rozgrywkach wezmą dzieci, samorządowcy i zawodnicy sportowi. Już dzisiaj o godzinie 16.00 z okazji Dnia Dziecka zostanie otwarty Orlik przy Szkole Podstawowej numer 6 na ulicy Wodnej. To już drugi tego typu obiekt w naszym mieście, na którym znajdzie się boisko do piłki nożnej oraz koszykówki i siatkówki. Otwarcie zbiegnie się z Festynem Rodzinnym. Z tej okazji zostanie rozegrany dwudziestoczterogodzinny mecz, w którym udział wziąć będą mogli wszyscy zainteresowani. Księstwo Świdnicko- Jaworskie spróbuje ustanowić nowy rekord, jednak głównym celem przedsięwzięcia będzie zbieranie datków dla Bartosza Doparta, byłego zawodnika Polonii Świdnica, który z powodu groźnego wypadku potrzebuje kosztownej rehabilitacji. Z okazji święta naszych pociech przewidziane są również inne atrakcje.
czytaj więcejCo roku od 10 lat 1-go maja na Rynku we Wrocławiu spotykają się fani muzyki gitarowej i wspólnie grają utwór „Hey Joe” oraz inne wielkie kawałki celem pobicia Rekordu Guinnessa.
W tym roku liczba wykonawców utworu przeszła nawet oczekiwania organizatorów oraz gości honorowych. Na Rynku zgromadziło się 7273 gitarzystów, którzy wspólnymi siłami ustanowili nowy rekord!
Poprzedni rekord ustanowiony został również podczas Festiwalu „Hey Joe” we Wrocławiu w roku 2009, a liczba gitarzystów sięgnęła wtedy 6347 osób.
Jest wysoka na blisko 3 metry. Waży ponad 14 ton. To najprawdopodobniej najcięższa bombka nas świecie. Została już głoszona do Księgi rekordów Guinnessa. Taką nietypową bombkę choinkową ustawiono w środę, 14 grudnia na świdnickim Rynku. Wyjątkową ozdobę zaprojektowała artystka Ewa Solima, a ufundowała firma „Piramida”. – Chciałam pokazać, że do tej pory kojarzący się z szarością granit może wyglądać zupełnie inaczej. Może być wielobarwny, kolorowy, połączony z metaloplastyką. Nasza bombka zawiera życzenia w kilku językach, ale też kamienie półszlachetne z różnych stron świata. Wykończona została elementami z metalu. Różnorodność składników dodaje jej kunsztu – mówi Ewa Solima, artystka, która zaprojektowała bombkę. Gigantyczna ozdoba przez trzy miesiące powstawała w firmie „Piramida” w Kostrzy, pod Strzegomiem. – To dobra okazja, do promocji kamienia, ale też nietypowy i ciekawy prezent dla mieszkańców.